Oto skrót najważniejszych wiadomości ze świata elektromobilności w minionych trzech (30-32) tygodniach 2019 roku.
~ W Wiedniu doszło do kolizji pieszego z autonomicznym busem. Trwa dochodzenie na temat przyczyn kolizji. Dopóki sytuacja nie zostanie wyjaśniona, dalsze testy busów należących do start-upu Navya zostały wstrzymane.
~ Wiebe Wakker, prowadzący od trzech lat projekt Plug Me In, zakończył trwającą 1222 dni podróż. Więcej na jej temat TUTAJ.
~ W Wielkiej Brytanii miał premierę elektryczny SUV MG ZS EV. Mająca blisko stuletnią spuściznę marka MG Rover dziś należy do Chińczyków. SUV wyposażono w 44 kWh baterię i 143 konny silnik. Zasięg auta to około 300 km, przyspieszenie od 0 do 100 km/h 8,5s. Auto można już rezerwować.
~ W Kenii powstała największa w Afryce lądowa elektrownia wiatrowa. Kenia planuje przejść do 2020 roku w 100% na energetykę odnawialną (dziś stanowi ona 70%). Kenia coraz bardziej interesuje się też elektromobilnością. Budowa lokalnych elektrowni wiatrowych umożliwi szybszy rozwój rynku e-aut.
~ Ford Motor, Volkswagen of America, Honda i BMW podpisały porozumienie, na mocy którego będą realizować znacznie bardziej restrykcyjną politykę ograniczania emisji. Porozumienie zawarto w kontrze do polityki promowanej przez Donalda Trumpa.
~ Na Słowacji ruszy budowa nowej fabryki baterii do samochodów elektrycznych. Słowacka spółka InoBat wraz z amerykańskim Wildcat Discovery Technologies rozpocznie produkcję w 2020 roku. Docelowo z linii ma zjeżdżać 150 tys. baterii mogących łącznie dostarczyć 10 GWh energii. Wielkość inwestycji to 100 mln euro.
~ Ujawniono przyczyny wybuchu na stacji ładowania wodoru, do którego doszło 10 czerwca 2019 roku w Kjørbo w Norwegii. Był on spowodowany nieszczelnym korkiem w zbiorniku magazynującym; z tego powodu nastąpił wyciek paliwa, które w kontakcie z powietrzem zapaliło się. W efekcie wybuchu w Norwegii zamknięto wszystkie stacje ładowania wodoru. Operator, firma Nel, zdecydowała się także zamknąć cztery stacje w Niemczech. Na razie nie podano, kiedy stacje zostaną ponownie udostępnione kierowcom.
~ Fresco Motors z norweskiego Trondheim zamierza produkować norweskie samochody elektryczne. Firma pokazała pierwsze szkice auta i częściowo jego specyfikację. Od 0 do 100 km ma się rozpędzać w około 2 s, maksymalna prędkość to 300 km/h. Fresco nie wspomina na razie nic na temat zasięgu auta. Obecnie w Norwegii nie produkuje się aut elektrycznych.
~ InnogyGo, w związku z wypadkami i kolizjami jakie miały miejsce w pierwszych miesiącach funkcjonowania wypożyczalni, zmienia regulamin. Aby zarejestrować się w systemie i wypożyczyć BMW i3 w InnogyGo trzeba będzie mieć ukończone 22 lata. Firma przypomina też, że to użytkownicy ponoszą pełną odpowiedzialność za mandaty, blokady zakładane na koła oraz odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych aut.
~ W Nowym Yorku rusza usługa transportowa wykonywana autonomicznymi pojazdami. Sześć bezzałogowych e-aut będzie poruszać się na początek po Brooklynie.
~ Do zespołu Geox Dragon Racing ABB Formula E dołączył Brendon Hartley. Doświadczony kierowca ma na swoim koncie m.in. zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz starty w Formule 1. W Formule E wystartuje w nadchodzącym, szóstym sezonie.