Oto skrót najważniejszych wiadomości ze świata elektromobilności w minionym, 33 tygodniu 2019 roku.
~ Daimler redukuje ilość emitowanego CO2 poprzez inwestycje w fotowoltaikę. Już ponad 25% zapotrzebowania firmy na energię pochodzi bezpośrednio z instalacji słonecznych, zlokalizowanych m.in. w Japonii, Niemczech i USA.
~ W brytyjskim Nottingham na ulice wyjechało pierwszych 15 elektrycznych czyszczarek i niewielkich wywrotek. Miasto konsekwentnie elektryfikuje swoją flotę. Niebawem retrofittingowi zostanie poddane 40 pojazdów spalinowych. Już teraz niespełna 300 – tysięczne miasto ma we flocie ponad 50 pojazdów elektrycznych.
~ W Holandii produkowany będzie elektryczny tricykl Carver. Dwumiejscowy pojazd przechyla się w zakrętach jak motocykl, ale ma zabudowane nadwozie przypominające auto. Jest to następca Carver One produkowanego w latach 80-tych. Producent przyjmuje zamówienia, pierwsze pojazdy trafią do klientów jeszcze w tym roku. Cena: 7.990 euro. Premiera Carver-a miała miejsce w lutym tego roku w Genewie.
~ 14 sierpnia w Arendal Norsk elbilforening (Norweskie Stowarzyszenie Pojazdów Elektrycznych) ogłosiło zwycięzcę plebiscytu na norweską stolicę elektromobilności. Tegorocznym zwycięzcą zostało Stavanger, wyprzedzając zeszłorocznego zwycięzcę – Bergen.
~ 14 sierpnia w Norwegii awaryjnie lądował w jeziorze elektryczny samolot pilotowany przez CEO Avinor, Daga Falk-Petersena. Maszyna, należąca do Avinor, to słoweński Pipistrel Alpha Electro – taki sam, jaki w czerwcu latał nad Polską. Zgodnie z informacją prasową pilot zarejestrował nagły spadek mocy i zmuszony był awaryjnie lądować. Na pokładzie znajdowała się norweska sekretarz stanu Aase Marthe J. Horrigmo, wcześniej tego dnia latał z Falk-Petersenem norweski minister klimatu i środowiska Ola Elvestuen.
~ W Wielkiej Brytanii jest już 9300 stacji ładowania samochodów elektrycznych – podał brytyjski oddział Nissana. To o niemal 1000 więcej, niż stacji benzynowych. Szybkie ładowarki dostępne są w 1600 lokalizacji. W 2011 roku w UK było mniej, niż 1000 stacji ładowania.
~ Volkswagen poinformował, że jest już gotowa pierwsza z linii produkcyjnych, na których powstawać będą auta z elektrycznej linii ID. Jako pierwszy będzie je produkował zakład w Zwickau. Pierwszym produkowanym masowo modelem będzie ID.3. Premiera zapowiadana jest na jesień tego roku.
~ Zakończył się Monterey Car Week 2019. Podczas imprezy zaprezentowano wiele elektrycznych nowości, m.in. Lotusa Evija, Drako GTE i Bentleya EXP 100 GT Concept. Gościł tam także Rimac ze swoim C_Two. Aston Martin zaprezentował hybrydowy model Valhalla, do którego podzespoły dostarczał m.in. Rimac.