Oto skrót najważniejszych wiadomości ze świata elektromobilności w minionym, 29 tygodniu 2019 roku.
~ 15 lipca Ministerstwo Energii opublikowało informację, że rozpoczyna proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych dotyczących dopłat do zakupu samochodów elektrycznych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Uwagi i wnioski można składać do 22 lipca. Proponowana wysokość dopłat to maksymalnie 30 procent ceny aut nie droższych niż 125 tys. zł.
~ Opel ujawnił cenę pierwszego elektrycznego seryjnego modelu Corsa-e będzie to 124 490 zł. Zasięg auta – do 330 km. Opel poinformował jednocześnie, że od 2024 roku wszystkie oferowane modele tej marki będą dostępne w wersjach elektrycznych lub hybrydowych. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów wiosną 2020 roku.
~ Porsche zaprezentowało drugiego kierowcę zespołu Formuły E. Do zespołu debiutującego w VI sezonie dołączył Andre Lotterer. Mający 37 lat kierowca ściga się w Formule E od IV sezonu (2017-18). Dotychczas jeździł w barwach Techeetah (później DS Techeetah), zespołowego zwycięzcy tegorocznego sezonu.
~ GreenWay Polska, operator największej sieci ładowania w naszym kraju, uruchomił pierwszy w Polsce hub szybkiego ładowania. Instalacja znajduje się w warszawskiej Galerii Młociny. Na miejscu można podłączyć do ładowania jednocześnie 11 aut. 4 stanowiska pozwalają na szybkie ładowanie.
~ Fiat Chrysler Automotive (FCA) ogłosił, że zamierza zainwestować 700 mln euro w fabrykę w Turynie, w której produkowane będą elektryczne Fiaty 500. Inwestycja ma pozwolić na produkcję 80 tys. sztuk aut rocznie. Montaż pierwszych egzemplarzy rozpocznie się w drugiej połowie 2020 roku.
~ Toyota nawiązała współpracę z chińskim koncernem motoryzacyjnym BYD. Efektem współpracy ma być produkcja całkowicie elektrycznych pojazdów na rynek chiński. Pierwsze pojazdy zjadą z taśmy produkcyjnej już w pierwszej połowie 2020 roku.
~ W serwisie CNN można zobaczyć największy elektryczny pojazd świata – eDumper. Swój debiut miał w wiosną 2018 roku. 58-tonowiec służy w kamieniołomie niedaleko Berna (Szwajcaria). Doładowuje się zjeżdżając załadowany ze zbocza, trasę pod górę pokonuje bez dodatkowego obciążenia.
~ Indonezyjski rząd wyznaczył cel: 20 procent produkcji wszystkich aut do 2025 roku mają stanowić elektryczne. Inwestowaniem w fabryki e-aut zainteresowane są Toyota i Hyundai. Produkcja ruszy w 2022 roku.
~ Koreański portal Business Korea poinformował, że elektryczny model Hyundai Kona będzie produkowany w Nosovicach (Czechy). Początek produkcji jest zapowiadany na pierwszą połowę 2020 roku. W fabryce miałyby powstawać także modele Tucson w wersji plug-in.
~ Sejmowa komisja energii poparła projekt zmian ustawy o elektromobilności. Odsuwa on obowiązek posiadania 10% elektrycznych pojazdów w samorządowych flotach. Termin realizacji przesunięto z 2020 roku na początek 2022.